Tasarımın Gelişimi: Geleneksel Kapılardan Duvara Hizalı Kapılara

30 August 2018

Duvara hizalı kapı nedir? Duvar ile mükemmel şekilde hizalanmış olan ve oyuklar ya da çerçeveler olmadan duvara monte edilen bir kapıdır. Eskiden isteğe bağlı olan ve şimdilerde önemli bir unsur haline gelen, tasarımın günümüzdeki eğilimidir. Neden önemli? Yeniden inşa etmek ve yapılandırmak, günlük hayatın parçası olan, daha esnek ve pratik iç tasarım usullerine ihtiyaç duyan eylemlerdir.

Ve eğer teknik bir açıdan ele alacak olursak, bundan daha fazlası olduğunu anlarız. Estetik açıdan kapı, duvar ile bütünleşip sihirli bir ruha kavuşmaktadır. Linvisibile’nin kişiselleştirilmiş olan kapıları, bir mimar ya da tasarımcı için eşsiz bir sanat eserini kabul etmeye hazır boş birer tuval gibidir. Sadece kapı olmanın dışında Linvisibile kapıları sanat eseridir.

Bir düşünelim: duvara hizalı bir kapı ile, geleneksel bir kapının sana izin vermediği neler yapılabilir?

İlk olarak şık görüntünün katma bir değer sunduğunu söyleyebiliriz. Bu esasen, önemsiz olarak görünebilen ancak aslında gerçek bir dönüm noktasını oluşturan görünür menteşe ve çerçevelerin bulunmayışından kaynaklanmaktadır. İnanılmaz fark hakkında bir fikir sahibi olmak için alttaki iki kapıya bir göz atın. Yukarıdaki görselde, sıradan dış çerçevesi ve duvar ile tam olarak hizalı olmayan bir paneli bulunan geleneksel kapı yer almaktadır. Alttaki görsel ile ölçüye göre kişiselleştirilmiş bir duvar hizalı kapı yer almaktadır. Farkı görüyor musunuz?

Bu duvara hizalı kapıların imalatında kullanılan ürünler ele alındığında, bunlara sadece “kapı” demenin haksızlığı olacağı anlaşılmaktadır. Bahse konu bu münhasır ürünler farklı şekil ve ebatlarda mevcut olup, unsurlarının tamamı nihai ürünün kalitesine eşit ölçüde katkı sağlamaktadır. Gizli menteşe ve pimlerden, kesintiye uğramdan kanada duvar ile mükemmel şekilde hizalanmasına imkan veren baz bir panelden, kapı paneli malzemesinin aynısını kullanarak duvarı kaplayan bir duvar doğrama sisteminden, duvara hizalı bir koldan bahsediyoruz: tamamen açık olmadıkça kapının fark edilmesine imkan vermeyen bir dizi unsur.

Kavramsallaştırmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Yukarıdakilerin tümü uygulandıktan sonra neye benziyor:

Ez cümle, bu kapı türünün odak noktası kişiselleştirme olduğundan yükseklik, genişlik ve spesifik malzemeler ile ilgili endişeler duvara hizalı kapılar ile ortadan kalkmaktadır. Kurulumlarının belirli gereksinimlere bağlı olmasına rağmen, hayatınızı kolaylaştırabilecek bir çözümü teşkil etmektedir. İhtiyaca uygun kapıyı arama ve en yakın çözümü kabul etme devri artık kapandı. Duvara hizalı kapılar en iyisini arayan mimarların, tasarımcıların ve müşterilerin en katı taleplerine göre imal edilmektedir. Kişiselleştirilmeleri, duvarların ölçülerine uyumlu hale gelmelerinden spesifik malzemelerin kullanılmasına kadar yaratıcı sürecin tamamını kapsamaktadır.

Dekoratif işlevleri, duvara hizalı bir sistemin dekorasyonun bir parçası olduğu anlaşıldığında bariz şekilde ortaya çıkmakla beraber, bir dizi diğer avantajının da görülmesi mümkündür.  Projenize kattığı artı değer, geleneksel bir kapının sunduğundan kat be kat fazladır. Duvara hizalı bir kapı duvarın içine monte edilen bir şasi ile imal edilmekte, bu sayede görünür tüm çerçeve ve menteşeler ortadan kaldırılmakta, diğer dekoratif unsurlar için kullanılabilecek olan alandan tasarruf edilmesine imkan tanınmaktadır. Bunun yanı sıra duvara hizalı kapılar daha dengeli ve bükülmeye karşı daha dayanıklıdır. İmalatlarında kullanılan yöntem ve teknoloji, duvar ile panel arasında milimetre mertebesinde boşluk bırakılmayacak kadar güvenli ve akısı bir entegrasyona imkan vermektedir.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Menteşeli kapılardan sürgülü kapılara ve kayar kapılarak kadar eşsiz duvara hizalı kapı ve sistemlerimize bir göz atın. Yolculuğunuza buradan başlayın.

Firmaya ilişkin daha fazla bilgi